Zmiany w zakresie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i możliwość uzyskania dalszych świadczeń rodzinnych [AKTUALIZACJA]

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 września 2024

Zmienione przepisy umożliwiają zachowanie ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności pod warunkiem złożenia w okresie ich ważności wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia.

[Informacja zaktualizowana w dniu 10.10.2024 r. w związku z kolejną zmianą ustawy]

Do ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadzone zostały zmiany umożliwiające wcześniejsze wystąpienie do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia skutkuje przedłużeniem okresu ważności dotychczasowego orzeczenia na poniższych zasadach:

  • Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia.
  • Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności. [Dotyczy to osób, które dotychczas legitymowały się orzeczeniem o niepełnosprawności bez ustalonego stopnia i w związku z ukończeniem 16. roku życia ich przedstawiciele występują o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności].
  • W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności może w okresie ważności tego orzeczenia wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
  • Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. [Dotyczy także osób, które dotychczas legitymowały się orzeczeniem o niepełnosprawności bez ustalonego stopnia i w związku z ukończeniem 16. roku życia występują o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności].
  • Po otrzymaniu wniosku przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

Powyższe zasady dotyczą również spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów.

W związku z powyższym informujemy, że w okresie, na jaki zostanie przedłużona ważność orzeczenia (potwierdzonym zaświadczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności), możliwe jest uzyskanie dalszych świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności (zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji), jeżeli spełnione są pozostałe warunki. Osoby chcące skorzystać z tej możliwości powinny odpowiednio:

  1. Przed upływem okresu ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wystąpić do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie kolejnego orzeczenia.
  2. Uzyskać z Powiatowego Zespołu zaświadczenie potwierdzające złożenie wniosku oraz określające nowy termin ważności dotychczasowego orzeczenia.
  3. Niezwłocznie dostarczyć zaświadczenie do MOPS – Zespołu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych (pok. nr 9).
  4. Niezwłocznie informować MOPS – Zespół Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych o wszystkich zmianach dotyczących wydania nowego orzeczenia (np. o wydaniu nowego orzeczenia bez względu na jego treść, wniesieniu odwołania, rozpatrzeniu odwołania, zawieszeniu postępowania itp.). Niepoinformowanie o wydaniu kolejnego orzeczenia może skutkować koniecznością zwrotu świadczeń wraz z odsetkami.

Zmiany zostały wprowadzone:

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zmiany w orzeczeniach o niepełnosprawności

    Zmiany w orzeczeniach o niepełnosprawności